Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

memurlarim.com | Memur Hakkında Tüm Bilgiler ve Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. Ortodontist Nedir?

Ortodontist Nedir?

AlBayrak AlBayrak - - 5 dk okuma süresi
105 0
Ortodontist Nedir?

Bir ortodontist, hastaların çene ve dişlerinde görülen sorunlar karşısında uzmanlaşmış diş hekimleridir. Yanlış ısırık veya maloklüzyon sonucu meydana gelen yanlış hizalanmış diş ve çene sorunlarına müdahale ederler. Ortodontistler, hastalarının sağlıklı dişlere kavuşmasında yardımcı olurken gülümsemelerini iyileştirerek onlara özgüven de kazandırmış olurlar.

Bir Ortodontist ne yapar?

Genel diş hekimleri, gelen hastaları, dişleri düz ve hizalı olmadığında ileride sağlık ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilememesi için ortodontistlere yönlendirirler. Uygunsuz ve yanlış bir ısırık, hastanın dişlerinin çarpık olarak büyümesine sebep olabilir ve hasta için rahatsız bir görüntü oluşturabilir. Hastanın ağrı şikayeti olmasa bile, daha düz bir diş seti ile görünümünü iyileştirmek isteyebilir.

Ortodontistler genellikle, bir kişinin zorluk ve ağrı olmadan yiyecekleri çiğneme ve yutma yeteneğini veya görünümünü iyileştirmek için dişleri hizalamak amacıyla tutucular ve başlıklar gibi donanımlarla bu çalışmaları gerçekleştirir. İlk olarak hastaların, çene ve diş kapanışlarının değerlendirilmesinin yapılabilmesi için bir konsültasyon için gelmeleri gerekir. Genellikle maloklüzyonu ilk fark eden genel diş hekimleri hastayı bir ortodontiste yönlendirilirler. Bu ilk randevuda dişleri ve çene incelenebilir, dişlerin

röntgenlerini çekme gibi tetkikler yapılır. Uzman diş hekimleri bu ilk randevudan hemen sonra büyük veya küçük sorunları hemen fark edebilirler. Daha sonra dişlerin hizalanması ile ilgili sorunlar ile karşılaştığında durumun tam olarak ne olduğunu hastaya açıklayarak ardından tedavi için bir tür strateji önerebilirler.

Ortodontistler, hastanın dişlerinin tam olarak nasıl hizalandığını belirlemek için öncelikle bir göz gezdirerek muayene yapar ve ardına röntgen ve kalıplar aracılığıyla hastaların dişlerine ayrıntılı bakar ve ardından en etkili tedavi çözümünü bulur. Ortodontistin görevi, maloklüzyonun ana kusurlarını ortadan kaldırmaktır ve bazı durumlar ve hastalıklar diğerlerine nazaran daha ciddi olabilir. Bu nedenle, bir ortodontistin işi, diş tellerini basit bir şekilde takmak, ayarlamak ve çıkarmaktan, yüz büyümesini kontrol etmek gibi adım atmaya kadar değişebilir.

Maloklüzyon hastaların tedavisi çoğunlukla diş teli takma şeklinde gelir. Şöyle ki diş teline her yaştaki insanlar ihtiyaç duyabilir. Uzun süre ortodontik diş teli takan insanların büyük bir kısmını ise ergenlik çağındaki çocuklar oluşturur. Diş teli takmak için ideal bir yaştır çünkü dişler ve yüz sürekli ve önemli bir büyüme dönemindedir ve herhangi bir diş hizalama sorunu ile karşılaşılırsa erken yakalamak ve düzeltmek daha iyidir. 

Gençlerin bu dönemde diş telleri kullanması dişleri yönlendirmeye, onları düz tutmaya ve gelecekteki maloklüzyon sorunlarını şimdiden önlemeye yardımcı olacaktır. Bir ortodontist bir hastanın dişlerine diş teli taktıktan sonra, hasta düzenli bir şekilde kontrol için gelmelidir, böylece ortodontist zaman geçtikçe gerekli ayarlamaları yapabilir ve istenen sonuç elde edildiğinde de diş telleri çıkarılır.

Ortodontistler, diş teli tedavisinin yanı sıra, çene ağrısı, konuşma engelleri, uyku apnesi, diş eti hastalığı ve çiğneme zorluğu gibi diğer koşullarla da ilgilenirler.

Bir Ortodontistin çalışma yeri nasıldır?

Ortodontistler, iyi aydınlatılmış ofislerde veya kliniklerde çalışır. Ortalama bir ortodontist bir hafta içinde 30-40 saat mesai yapabilir. Çalışma koşulları arasında, diğer sağlık uzmanlarında olan nöbet veya gece çalışma durumu yoktur bu nedenle daha hoş karşılanmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir