En İyi Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

En İyi Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Bilgi Eyl 10, 2022 No Comments

En iyi meslekler, en iyi meslek hangisi, en iyi meslek nedir, en iyi meslek dalları ve en iyi meslek seçimi bunun gibi bir çok soruyu yanıtlayacağız. Konumuzu okumadan kesinlikle meslek seçmeyin. Meslek insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Özellikle bir noktadan sonra geri dönüşü olmayacak bir süreçtir. Bu sürecin iyi analiz edilmesi gerekir.

İnsanlar, son zamanlarda sevmediği mesleklere yönlenmeye başladı. Okul zamanlarında yapılan yanlış tercihler öğrencilerin hayatlarını değiştirmektir. Onun için doğru mesleği seçmek gerekiyor. En iyi meslek belirleme testi var mı ? Aslında internet yazan pek çok şeyin gerçeğin ötesine geçip sadece hayal dünyasında yer etmesini belirtelim. Üniversiteden mezun olduktan sonra bir farklı mesleğe yönelmeleri hariç tutarsak, meslek seçimi lise çağlarında başlar ve üniversite seçimiyle tamamlanır.

En İyi Meslek Seçimi Nasıl Yapılır ?

En iyi meslek nasıl seçilir, dünyadaki en iyi meslek nedir, en iyi meslek hangisidir niçin, sizce en iyi meslek nedir, Türkiyede en iyi meslek nedir ve en iyi meslek hangisidir neden ? bunlar gibi yüzlerce soru sorabilir ? Fakat bütün bu sorularının ortak yanıtı vardır.

Meslek seçimi orta okuldan sonra yapılır. Eğer öğrencinin bir hayali yoksa velilerin yönlendirmesi ise bir liseye kayıt olur. Fakat öğrenci başarılı ise ben doktor olacağım, ben pilot olacağım gibi hayalleri varsa, o öğrenci çalışması ve başarı ile kendini ispat etmeye hazırdır. Tabi bu hayalin ötesinde olması, başarısını kanıtlaması da gerektiğini unutmayınız.

En İyi Liseler

Bir lisenin en iyi olması demek taban puanlarının en yüksek anlamına gelmektedir. Üniversiteye hazırladığı ve kazandırdığı öğrenci sayısının yüksek olması gerekiyor. İşte hazırladığımız listeye göre 3 büyük illin en iyi liseleri… (2022 Teog verilerine sıralama yapılmıştır.)

En iyi liseler İstanbul

– Galatasaray Lisesi

– İstanbul Lisesi

– Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi

– İstanbul Atatürk Fen Lisesi

– Çapa Fen Lisesi

En iyi liseler Ankara

– Ankara Fen Lisesi

– Atatürk Anadolu Lisesi

– Ankara Pursaklar Fen Lisesi

– Gazi Anadolu Lisesi

– Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi

En iyi liseler İzmir

– İzmir Fen Lisesi

– Buca İnci-Özer Tırnaklı Fen Lisesi

– Atatürk Lisesi

– Bornova Anadolu Lisesi

– Çiğli Fen Lisesi

En iyi meslek grupları

Mesleği seçmeden bir danışmandan yardım alınız. Rehber öğretmeni sizleri bu konu yönlendirecek kişidir. Fakat öğrenci başarısız ise doktorluk mesleğini yapamaz. Kısacası herkesin kapasitesine göre meslek seçilmesi gerekir. En iyi meslek alanları, en iyi meslek bölümleri, en iyi meslek anketi, en iyi meslek yüksek okulları, en iyi Anadolu meslek liseleri oldukça fazladır. İşte en iyi beş meslek grubu

– Doktorluk,

– Avukatlık,

– Pilotluk,

– Öğretmenlik,

– Mühendislik,

En iyi atanan meslek grubunun ilk başını sağlık sektörü çekmektedir. Lise – 2 yıllık – 4 yıllık mezuniyet farkı olmadan düşük puanlar ile atamalar yapılıyor. (Hemşire, radyoloji, paramedik gibi)

No Comments

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir