Restoran Ne Kadar Kazanır?

Restoran Ne Kadar Kazanır?

İş Dünyası By Eyl 15, 2022 No Comments

İnsanoğlu var olduğu müddetçe gıdaya olan ihtiyacı her zaman süregelir. Hiçbir zaman beslenme ihtiyacımızdan kesemeyeceğimiz için hiç ölmeyecek bir alandır. Dolayısı ile lokanta veya restoran açma fikri her zaman ideal gelmiştir. Her zaman ayakta kalan ve devamlılığını sürdüren bu gıda sektöründe restoran ne kadar kazanır?  Sorusu merak edilmiştir. Bu sektörde başarılı olan esnaf olduğu kadar kepenk indiren birçok esnafta mevcuttur.  Restoran günlük kazancı 1.500 TL den başlamayarak artar. Restoranın elde edeceği kazanç müşteri kalitesi ve bulunduğu konuma bağlı olarak değişir.

Restoran Açma Maliyeti

Restoran aylık kazancı 20.000 TL ile 100.000 TL arasında değişen restoran işletmesi için personel çalıştırma, kira giderleri, yemek sepeti komisyonları, motor kurye istihdam etme, garson ve aşçı çalıştırma gibi birçok maliyet unsurları mevcuttur. Yapılacak işin niteliği ortaya çıkacak maliyeti belirler. Açmak istediğiniz mekanın lükslük seviyesine göre koyacağınız maliyet de artar. 50.000 TL ile de restoran açabilirsiniz 1.000.000 TL ile de restoran açabilirsiniz. Sermaye tutarı ne derecede yüksek ise hizmet kalitesi ve konum da buna paralel olarak değişir.

Restoran Günlük Ne Kadar Kazanır?

Kar marjının yüksek olduğu bu sektörde kazançlar da yüksek olabilmektedir. Restoran günlük kazancı sunulan hizmet, müşteri portföyü ve bulunduğu konum etkiler. Bu durumların değişkenliğine göre kazanacağınız paranın miktarı da değişebilir. Günlük 10.000 TL civarında da kazanabilirsiniz günlük 20.000 TL civarında da para kazanabilirsiniz. Durumun değişkenlerinden bir tanesi de restoranın günde kaç saat açık kaldığıdır.

Restoran Çalışma Saatleri

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü nedeni ile çalışma saatlerinde yapılan düzenleme ile gıda sektöründe faaliyet gösteren yeme içme yerleri olan cafe, lokanta, restoran vb işletmeler 07.00 ile 19.00 saatleri arasında belirlenen şartlar altında faaliyet gösterebilecekler. Normal şartlarda ise restoranın konumuna göre çalışma saatleri sabah ilk saatlerden başlayarak gecenin geç saatlerine kadar faaliyetlerini sürdürebilirler.

Restoran Çalışanları Ne Kadar Kazanır?

Gıda ve hizmet sektöründe yer alan restoran çalışanlarına günümüzde her zaman ihtiyaç bulunur. Çalışanların kazançları kariyerlerine göre farklılaşabilir. Çalışanlar part time veya full time çalışma durumlarına göre de kazanç elde imkânına sahiptirler. Yeni başlayan bir garsonun maaşı asgari ücretten başlayarak üst rakamlara doğru gider. Piyasada adı güzel yerlerde kariyer yapmış çalışanlar şuanda ortalama 12.000 ile 15.000 TL arasında maaş almaktadır. Lüks otellerin restoranlarında çalışan garsonlar ve özellikle şefleri piyasa şartlarının oldukça üzerinde maaş alırlar.

Restoran Açmak İçin Gerekli Belgeler

Restoran açmak için konum belirlemesi ve gerekli personelin temininden sonra gerekli belgelerin temin edilmesi gerekir. Gerekli olan belgeler ise şunlardır;

Vergi dairesinden temin edilmiş vergi levhası

Sgk giriş bildirimi.

2 adet vesikalık fotoğraf.

Ticari sicil kaydı

Oda kayıt belgesi.

Faaliyet belgesi.

İtfaiye uygunluk raporu

Sicil kaydı belgesi

Author

No Comments

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir