Tag

Emekli

Asgari ücret ne kadar olacak?…Ciddi bir artış bekleniyor

Haberler May 21, 2023 No Comments

14 Mayıs seçimleri sonrası TBMM’de çoğunluğu Cumhur İttifakı sağladı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turundan sonra kurulacak hükümet ile birlikte Meclis’in gündemi de yoğun olacak. Yapılacak yeni düzenlemeler ile birlikte milyonlarca vatandaşın gelirinde de ciddi bir artış yaşanacak.

Bütçe açığı en az 3’e katlanacak

Haberler May 21, 2023 No Comments

Seçimden sonra, EYT, deprem ve yeni maaş zamlarını finanse etmek için iktidarın ilk işi ek bütçe yapmak olacak. Seçim taahhütleri, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), deprem, artan faiz giderleri ve maaş zamlarının ağır yükü nedeniyle bütçe açığının en az 3’e katlanacağı, bunun da 1.5 – 2 trilyon lira büyüklüğünde yeni bir bütçeyi zorunlu hale getireceği hesaplanıyor.

Emeklilikte 3,5 yıl kuralı nedir, nasıl işlemektedir?

Haberler May 20, 2023 No Comments

1 Ekim 2008 tarihinden önce çalışmaya başlamış olanlar hakkında hizmet bütünleşmesinde 2829 sayılı Kanun hükümleri esas alınır ve işçi, esnaf, memurluk gibi hizmetleri olanların emeklilik statülerinde son 7 yıl içindeki hizmet fazlalığı işçi mi, esnaf mı, yoksa memur mu olarak emekli aylığı alacağının tespiti yapılır.

Kılıçdaroğlu’nun iki vaadi bütçe açığını ikiye katlıyor

Haberler May 05, 2023 No Comments

Millet İttifakı adayı CHP lideri kemal Kılıçdaroğlu’nun dün açıkladığı en düşük memur maaşı 21 bin 265 TL olacak, emekliye yılda 15 bin TL verilecek vaadinin bütçeye toplam yükü 500 milyar TL’yi aşıyor. Bu tutar Türkiye bütçesinden personel maaşlarına ayrılan payın yüzde 60 artırılması, bütçe açısının ise yüzde 51 artması anlamına geliyor.

Çalışanların da emekli maaşı alabilmesinin önü açılıyor

Haberler May 04, 2023 No Comments

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim manifestosuyla yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlara tam zamanlı çalışma hakkı tanınacağı müjdesini verdi. Böylece Avrupa başta olmak üzere sosyal güvenlik anlaşması olan 35 ülkede yaşayan, Türkiye’den emekli aylığı alan vatandaşların yurtdışında sigortalı çalışmasının önü açılacak

1 2 3 7