Tag

Nükleer

‘Doğal gaz indirimi ile 40 milyar lira vatandaşımıza katkı sağlamış olacağız’

Haberler May 11, 2023 No Comments

“Onların birçok taahhütleri var; ‘Nükleer güç santralini durduracağız.’ Hatta şimdi yeni ortakları, ‘Bu kadar baraja ihtiyaç yok’ diyorlar. Rüzgar santrallerine bile karşı çıkıyorlardı. Onların ne yapacağını kestirmek zor. Açıkçası maazallah bizi karanlık günler bekliyor demektir”- “Ücretsiz doğal gaz yaklaşık 40 milyar lira yani vergiler dahil yaklaşık 40 milyar lira vatandaşımıza bir katkı sağlamış olacağız 1 yıl boyunca”

Kartlı sayaç kullananlar da ücretsiz doğal gazdan yararlanacak mı? Bakan Dönmez açıkladı

Haberler May 01, 2023 No Comments

“(1 aylık ücretsiz doğal gaz) Bu süreç için fatura gidecek. Faturada kullanım miktarı, tutarı gözükecek. Fakat ödenmesi gereken kısımda ‘sıfır’ yazacak ve diyecek ki ‘Karadeniz yerli gazımız milletimize hayırlı uğurlu olsun'”

Akkuyu’dan sonra iki santral daha yolda: Nükleerde yeni adres Sinop ve Trakya

Haberler Nis 30, 2023 No Comments

Türkiye nükleer enerjide önemli bir eşik atladı. Mersin’deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne ilk yakıt getirilirken, 2’nci ve 3’üncü santraller için de yer arayışına başlandı. Türkiye’nin nükleerde elini güçlendirecek nükleer yeni güç santrallerinde Sinop ve Trakya öne çıkıyor.

68 yıllık nükleer serüvende mutlu son

Haberler Nis 28, 2023 No Comments

Türkiye’nin 68 yıllık nükleer santral hayalinde kritik bir eşik aşılıyor. Akkuyu NGS’de taze yakıt teslim töreni bugün yapılacak. 1950’lerde nükleer enerji yolculuğuna başlayan Türkiye, siyasi istikrarsızlıklar ve engellemeler nedeniyle hayallerine ancak bugünlerde kavuşabiliyor. Santral tam kapasite çalıştığında Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak

Akkuyu’da ilk ünitenin devreye alınmasına sayılı günler kaldı

Haberler Nis 03, 2023 No Comments

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) birinci ünitenin temelinin atılmasının üzerinden 5 yıl geçti. Bu süreçte, santralin tüm ünitelerinin temeli atıldı, çalışmaların inşaat sahasının tamamında hız kesmeden sürdüğü projede bu yıl devreye alınacak ilk ünite için geri sayım başladı.