Tag

Eğitim

118 yıllık okul: Öğrenciler 94 yıldır kesintisiz ders görüyor

Haberler May 22, 2023 No Comments

Antalya’nın tarihi Kaleiçi semtindeki 118 yıllık Dumlupınar Ortaokulu’nda 1’inci Dünya Savaşı öncesi Rum çocuklar eğitim alırken, savaş dönemi yaralı askerlerin tedavisi için hastaneye dönüştürüldü. Savaş sonrasında yeniden eğitim yuvası olan okulda kesintisiz 94 yıldır öğrenciler ders görürken, bina birkaç ay içerisinde restorasyona alınacak.

Bakan Özer: Öğretmen başına düşen öğrenci sayısında OECD ortalamasına yaklaştık

Haberler May 19, 2023 No Comments

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Türkiye’de 2000’li yıllarda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, az sayıda öğrenci olmasına rağmen çok yüksekti. Türkiye Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her yıl sürekli öğretmen ataması yaparak büyümenin getirdiği olumsuz etkilerden eğitim sisteminin etkilenmemesini sağladı. Raporda da geçtiği üzere okul öncesinden liseye kadar öğretmen başına düşen öğrenci sayısında OECD ortalamasına yaklaştık.” dedi.

YÖK’ten deprem bölgesindeki öğretim elemanlarına yabancı dil desteği

Haberler May 18, 2023 No Comments

Yükseköğretim Kurulunun geçen yıl başlattığı Akademik Yabancı Dil Desteği Projesi kapsamındaki kontenjanlar 2023-2024 eğitim öğretim yılında sadece deprem bölgesinde bulunan devlet üniversitelerindeki doktor öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri ile öğretim görevlilerine ayrıldı. Özellikle yazma becerisi üzerine yoğunlaşacak eğitimler 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Güz Döneminden itibaren ODTÜ tarafından çevrim içi verilecek.

Ustalık Telafi Programı Beceri Sınavları hangi şartlarda farklı zamlarda yapılabilir?

Haberler May 17, 2023 No Comments

Milli Eğitim Bakanlığı, Ustalık telafi programına kayıt olup eğitimlerini tamamlayan ve beceri sınavına girecek öğrenci sayısının fazla olması ve aynı dönemde MEB Önceki Öğrenmelerin Tanınması, Denklik ve Ölçme Değerlendirme İşlemleri ile İlgili Usul ve Esaslara İlişkin Yönergenin kapsamında başvuru yapan adayların da beceri sınavlarının yapılması nedeniyle yoğunluk yaşanacağı, bu nedenle de ustalık telafi programına kayıtlı öğrencilerin beceri sınavlarının her zaman yapılabilip yapılmayacağının görüş yazısı yayımladı.

Milli Eğitim Bakanı Özer’den ‘Ar-Ge ve inovasyon merkezi’ açıklaması

Haberler May 16, 2023 No Comments

“Milli Eğitim Bakanlığının bu bağlamda ilk kez bir Ar-Ge ve inovasyon merkezi, ODTÜ Teknokent gibi yıllardan beri bu ülkeye çok önemli katkı sağlamış olan bir ekosistem içerisinde böyle bir yapıya sahip oldu”

Yaz okullarının esasları belirlendi

Öğretmenler May 12, 2023 No Comments

Kahramanmaraş merkezli olarak 06 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem afeti sonrasında okul ve kurumlarımızda 06 Şubat 2023 tarihinde başlaması planlanan 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı ikinci dönemi 71 ilde tüm eğitim kademelerinde 20 Şubat 2023 tarihinde başlamış, afet bölgesinde yer alan diğer illerde ise afetten etkilenme durumlarına göre üç kategoride değerlendirilmiş ve kademeli olarak il/ilçe bazlı eğitim ve öğretime başlanması kararı verilmiştir.

1 2 3 20