Tag

Akkuyu

68 yıllık nükleer serüvende mutlu son

Haberler Nis 28, 2023 No Comments

Türkiye’nin 68 yıllık nükleer santral hayalinde kritik bir eşik aşılıyor. Akkuyu NGS’de taze yakıt teslim töreni bugün yapılacak. 1950’lerde nükleer enerji yolculuğuna başlayan Türkiye, siyasi istikrarsızlıklar ve engellemeler nedeniyle hayallerine ancak bugünlerde kavuşabiliyor. Santral tam kapasite çalıştığında Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak

Akkuyu’da ilk ünitenin devreye alınmasına sayılı günler kaldı

Haberler Nis 03, 2023 No Comments

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) birinci ünitenin temelinin atılmasının üzerinden 5 yıl geçti. Bu süreçte, santralin tüm ünitelerinin temeli atıldı, çalışmaların inşaat sahasının tamamında hız kesmeden sürdüğü projede bu yıl devreye alınacak ilk ünite için geri sayım başladı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali depremden etkilendi mi?

Haberler Şub 06, 2023 No Comments

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Anastasia Zoteeva: Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan deprem, Akkuyu NGS sahasının bulunduğu bölgede yaklaşık 3 şiddetinde hissedilmiştir”- “Uzmanlarımız sahamızda bulunan bina, ekipman ve vinçlerde bir hasar tespit etmemiştir. Sahada inşaat ve montaj çalışmaları devam etmektedir”