Eczacı Teknisyeni Nedir Ne İş Yapar

Eczacı Teknisyeni Nedir Ne İş Yapar

İş Dünyası Eyl 10, 2022 No Comments

Sağlık sektörüne yoğun bir ilginiz varsa ve hızlı bir şekilde yetiştirebileceğiniz bir iş istiyorsanız, eczacı teknisyeni olarak bir pozisyon sizin için olabilir. Düşük giriş puanları ve olumlu bir iş görünümü ile bu kariyer, gelecekte sağlık hizmetlerinde başka roller üstlenmeyi düşünüyorsanız, özellikle idealdir. Bir eczacı teknisyeni olmak için atabileceğiniz adımlar ve pozisyon için bazı temel sorumlulukların neler olduğunu öğrenmek, bunun sizin için uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Bu makalede, eczacı teknisyeninin ne olduğu, ortalama maaşın ne olduğu ve eczacı teknisyenler için hangi kariyer geliştirme fırsatlarının bulunduğu da dahil olmak üzere bu kariyer hakkında en sık sorulan sorulardan bazılarını tartışıyoruz.

Eczacı teknisyeni nedir?

Eczacı teknisyeni, eczacının müşteriler ve tıp uzmanları için ilaç hazırlamasına yardımcı olan eğitimli bir sağlık uzmanıdır. Birincil sorumluluklarından bazıları şunlardır:

 • Bir müşteri veya sağlık hizmeti sağlayıcısı için reçete yazmaları gereken bilgileri toplamak
 • Reçeteleri okuma ve ilaçları verme
 • Paketleme ve etiketleme reçeteleri
 • Reçeteler için ödemelerin ve sigorta taleplerinin işlenmesi
 • Hasta sorularını yanıtlamak ve telefon görüşmelerini yanıtlamak da dahil olmak üzere müşteri hizmetleri sorumluluklarını yerine getirmek
 • Sağlıkla ilgili konular veya ilaçlarla ilgili soruları olan müşterilerin doğrudan eczacıyla konuşmalarını sağlamak
 • Eczane envanterini organize etmek ve eczacılara malzeme veya ilaç eksikliğini bildirmek

Eczacı teknisyenleri için gereksinimler nelerdir?

Eczacı teknisyeni olmak için temel gereksinimlerden bazıları şunlardır:

 • Eğitim
 • Deneyim
 • Düzenleme gereksinimleri
 • Sertifika

Eğitim

Eczane teknisyenlerinin 2 yıllık ön lisans olarak Eczacılık Hizmetlerini bitirmesi gerekir, ancak birçok işveren yüksek öğrenim görmüş adayları işe almayı tercih edebilir. Eczane teknisyenleri, bir meslek okulunda bir ön lisans programı veya sertifika alabilirler. Bu programlarda adaylar eczanelerde kullanılan matematik kavramlarına odaklanmaktadır. Ayrıca ilaç verme yöntemleri, genel kayıt tutma, eczacılık hukuku ve farmasötik bir ortamda çalışmakla ilgili diğer kurslar hakkında bilgi edinirler.

Eczane teknikerlerinin işin gerektirdiği görevleri yerine getirmeleri için ihtiyaç duydukları eğitimlerin büyük bir kısmı iş başında alınabilir. Her işverenin yeni işe alınanları eğitmek için farklı prosedürleri vardır ve bu eğitim üç aydan bir yıla kadar sürebilir.

Eczacı Teknisyeni Nedir Ne İş Yapar

Deneyim

Farmasötik bir ortamda uygulamalı deneyime sahip adaylar, açılışlar için en rekabetçi adaylardır. Bir topluluk kolejinde, hastanede veya meslek okulunda bulunanlar gibi eczacı teknisyeni eğitim programları, genellikle programın bir parçası olarak klinik deneyim fırsatlarını içerir. Bu, öğrencilerin uygulamalı eğitim almalarını ve bir eczacının yanında çalışma deneyimi kazanmalarını sağlar.

Eczacı teknisyenleri için ortalama maaş nedir?

Ülke çapındaki ortalama maaş, bölgeden bölgeye göre değişebilir. Eczacı teknisyenleri için ortalama maaş 8000 TL’dir. Eczacı teknisyenleri için ortak faydalar sağlık, görme ve diş sigortası, emeklilik planları, ücretli tatil süresi, öğrenim ücretinin geri ödenmesi ve mesleki gelişim fırsatlarıdır. Coğrafi konum, eczane teknisyenleri için maaşı etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Eczacı teknisyenlerinin hangi becerilere ihtiyacı var?

Eczacı teknisyenlerinin ihtiyaç duyduğu temel becerilerden bazıları şunlardır:

 • Ayrıntılara büyük özen gösterilmesi: Hataların hastanın sağlığı için ciddi sonuçları olabileceğinden, ilaçların doğru şekilde dağıtılmasından bir eczacı teknisyeni sorumludur. İlaç ve etiketin her ikisinin de doğru olduğundan emin olmak için ayrıntılara çok dikkat etmeleri gerekir.
 • İletişim: Eczacı teknisyenleri, ilaçla ilgili bilgileri eczacıya, doktorlara ve müşterilere açık ve özlü bir şekilde iletebilmek için güçlü iletişim becerilerine sahip olmalıdır.
 • Müşteri hizmetleri: Zamanlarının önemli bir kısmı müşterilerle etkileşim kurmak için harcandığından, eczacı teknisyenlerinin güçlü müşteri hizmetleri becerilerine sahip olması önemlidir. Buna pozitiflik, aktif dinleme, belirli ilaçlar hakkında bilgi, empati ve sabır gibi beceriler dahildir.
 • Organizasyon: Eczacı teknisyenleri, üstlendikleri sorumlulukların çeşitliliğini dengelemek ve aynı zamanda kaliteli müşteri hizmeti sunarken eczacının verdiği işi tamamlamak için son derece organize olmalıdır.
 • Matematik becerileri: Eczane teknisyenleri, hapları ve bileşik ilaçları doğru bir şekilde saymak için eczanelerde kullanılan matematik kavramlarını tam olarak anlamalıdır.

Eczacı teknisyeni olmak ne kadar sürer?

Bir eczacı teknisyeni olmak, en az üç ay süren bir işbaşı eğitim programını mı yoksa dört ay kadar kısa süren bir resmi eğitim programını mı tamamladığınıza bağlı olarak, genellikle en az üç veya dört ay sürer. Seçtiğiniz eğitim programına bağlı olarak, eczacı teknisyeni olmak iki yıla kadar sürebilir.

No Comments

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir