Balıkesir geçişini 5 dakikaya düşürecek Kuzeybatı Çevreyolu’nun temeli törenle atıldı

Haberler By Eki 31, 2022 No Comments

“Yakın zamanda birçok projeyi hizmete açtık”

Türkiye’nin 60 yıldır özlemle beklediği yerli otomobilin seri üretiminin de 29 Ekim’de başladığını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Geçen hafta hem milletimiz hem de Türkiye için çok önemli ve anlamlı adımların atıldığı tarihe tanıklık ettiğimiz günler yaşadık. Bizim cumhuriyetten anladığımız azimdir, çalışkanlıktır, milletin bağımsızlığı için, hürriyeti, egemenliği için durmadan yola devam etmektir. Bu vatan için canını, kanını geda etmiş başta Atatürk olmak üzere tüm gazi ve şehitlerimize, milli mücadelede emeği geçenlere borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz. Boş sözler geçicidir. Kalıcı olan Türkiye’mize, milletimize faydası olan hizmettir. Ne mutlu bize ki cumhuriyetimizin 99’ncu yıldönümünde milletimizin ve onun geleceğine adanmış hizmetlerle kutlamaya devam edeceğiz. Çok şükür; milletimizle bunları paylaşma gururu hepimize nasip oldu. Önce Sayın Cumhurbaşkanımız ülkemizin 100 yıllık hedeflerini işaret eden Türkiye Yüzyılı vizyonunu ilan etti. Devlet aklıyla planlayarak ve hayata geçirdiğimiz dev eserler Türkiye Yüzyılı’nın alt yapısıdır. Bundan sonra da çalışmalarımızda gücümüze güç katacak, kalkınmanın, iletişimin, dijitalin sürdürülebilir 100 yılını Türkiye Yüzyılı’nı gençlerimize armağan edeceğiz. 29 Ekim günü cumhuriyet coşkumuza yerli ve milli elektrikli aracımız TOGG da katıldı. Ülkemizin 60 yıllık hayali olan, her zaman engellenmeye çalışılan yerli aracımızın seri üretimine başlamış olduk. Böylece Türkiye yeni nesil ulaşım yaklaşımında dünyada takip eden değil, takip edilen bir ülke pozisyonunu güçlendirmiştir. İşte Türkiye Yüzyılı’nı üretimin, verimliğin, başarının, gücün yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri de TOGG olmuştur” ifadelerini kullandı.

“20 yılda 1,6 trilyonluk yatırım yaptık”

Son 20 yıl içerisinde ulaşımda yapılan yatırımlara değinen Karaismailoğlu, “Bilindiği gibi karayolları aktarmasız, güvenli, esnek, hızlı ve kolay ulaşımın vazgeçilmezidir. Yük taşımacılığında üretim ve tüketim noktaları arasında aktarmasız ulaşım olanağı sağlamaktadır. Hem uluslararası hem de yurt içi taşımacılık faaliyetlerinde kilit bir rol alan ve adete lojistik sisteminin kılcal damarı olarak hayati bir fonksiyon üstlenmektedirler. Uluslararası pazarlarda rekabet avantajını elde edilmesinde büyük rol oynayarak ekonomiye doğrudan katkı sağlamaktadır. İşte bunun bilinciyle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde geçen son 20 yıl içerisinde karayollarına çok büyük yatırımlar yaptık. Son 20 yıl içerisinde ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 trilyonun 623 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız içinde yüzde 60 oran ve 996 milyar liralık miktarla Karayolları en büyük payı aldı. 100 yılda yapılabilecek faaliyetleri 20 yıla sığdırdık. Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu, İzmir-İstanbul Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, Ankara-Niğde Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, Malkara Çanakkale Otoyolu gibi mega karayolu projelerini hayata geçirdik. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden 28 bin 793 kilometreye çıkardık. 2003 öncesi 311 kilometre olan toplam köprü ve viyadük uzunluğumuzu 732 kilometreye, 50 kilometre olan tünel uzunluğumuzu ise 663 kilometreye ulaştırdık. Karayollarımızdaki ulaşım hızı güvenli, konforlu hale getirerek trafiğin önündeki engelleri kaldırdık. Konforlu, emniyetli yollarımıza ulaşımın kalitesini yükselttik. Bu kaliteli ve güvenli yollar sayesinde 20 yıl öncesine göre trafik kazalarında yüzde 82 oranında azalama oldu. Her yıl 9 bin 500 vatandaşımızın canını güvenli yollar sayesinde kurtarıyoruz” dedi.

“Balıkesir’deki bölünmüş yolları 70 kilometreden 690 kilometreye çıkardık”

Bakanlığın Balıkesir’deki yatırımlarının son 20 yılda geldiği nokta hakkında bilgiler paylaşan Karaismailoğlu, “Şanlı tarihimizin her safhasında Balıkesir’i ve Balıkesir insanını görmekteyiz. Balıkesir vatanın birliği, bütünlüğü için en çok şehit veren illerimizden birisidir. Ama bütün bunların yanında Balıkesir ezber bozan bir şehirdir. Hayvancılık ve gıda sektörünü sanayiyle biri arada buluşturabilen örnek bir şehirdir. Türkiye’nin Marmara ve Ege Denizlerine açılan yeşil penceresi Balıkesir, ülkemizin sanayisi açısından en gelişmiş iki bölgesini birbirine bağlayan, konumu ile Güney Marmara’nın önemli merkezleri arasında yer almaktadır. Balıkesir konum itibariyle ticaretin gelişmiş olduğu illere ve büyük limanlara çok yakın. İstanbul ve Avrupa’yı İzmir’e ulaştıran İstanbul-İzmir Otoyolu ve devlet yolu güzergahında yer almakta, yaygın ulaşım ağı ve tarım ve hayvancılığa dayalı sanayisini yeni yatırımlarla büyütmektedir. Ülkemizin adeta cennet köşesi, önemli turizm merkezlerine de ev sahipliği yapmakta ve yaz aylarında yoğun bir turizm trafiği yaşanmaktadır. Biz de ulaşım ve iletişim alt yapısının daha da gelişmesi, Balıkesir’e layık çok önemli yatırımları gerçekleştiriyoruz. Nasıl ki Kurtdereli Mehmet Pehlivan Türk milletinin sırtını yere getirmedi, biz de Balıkesirlilerin ulaşım taleplerini yerde bırakmadık. Son 20 yılda Balıkesir’in ulaşım ve iletişim alt yapısına 24 milyar 190 milyon liranın üzerinde harcama yaptık. Karayollarında ise Balıkesir’imizin 2003’de sadece 70 kilometre bölünmüş yolu vardı. Tam 690 kilometreye bunu yükselttik. Yollarınız sadece 31 kilometresi BSK kaplamalıydı. 665 kilometreye çıkardık. 223 kilometre yol iyileştirmesi yaptık. 7 bin 860 metre uzunluğunda 115 köprü inşa ettik. Ülkemizin en önemli yap-işlet-devret projelerinden biri olan İstanbul-İzmir Otoyolu projesiyle Balıkesir’i de otoyol konforuyla tanıştırdık. Bursa’ya, İzmir’e, Manisa’ya bölünmüş yollarla bağladık. Bugün itibarıyla iyle milyar 785 milyon lira proje bedeliyle 16 karayolu projesine de Balıkesir il genelinde devam ediyoruz. Bugün sabah saatlerinde Çanakkale-Bandırma Devlet Yolu, Bandırma şehir girişi köprülü kavşağı ve bağlantı yollarındaki çalışmalarda incelemelerde bulunduk ve açılışlarını gerçekleştirdik” diye konuştu.

“Kuzeybatı Çevreyolu seyahat süresini 5 dakikaya düşürecek”

Temeli atılan Balıkesir Kuzeybatı Çevreyolu hakkında bilgiler aktaran Bakan Karaismailoğlu, “Şimdi de Kuzeybatı Çevreyolu’muzun temelini atmanın sevinç ve gururunu sizlerle paylaşıyoruz. Temelini atacağımız Balıkesir Kuzeybatı Çevreyolu’nu şehrin gelişimi ve ulaşım talepleri doğrultusunda belediyemizle birlikte projelendirdik. İstanbul-Bursa ve Ankara’dan Edremit ve Ayvalık ilçeleriyle Kazdağları’na erişim sağlayan Balıkesir şehir geçişine alternatif bölünmüş yol bağlantısı oluşturuyoruz. Şehir içinde kalan mevcut yol yerine kentin kuzeyinden geçecek bu yolla bölgedeki ulaştırma standardını önemli ölçüde artırıyoruz. Hızla artan sanayi tesislerine ve limanlara konforlu erişim imkanı sağlıyoruz. 10 kilometre uzunluğunda 3 şeritli, bitümlü sıcak kaplamalı bölünmüş yol standardında inşa edeceğimiz yol güzergahında 6 adet de kavşak bulunmaktadır. Yolun hizmete sunulmasıyla daha önce 13 kilometrede kat edilen şehir içi geçiş güzergahında 3 kilometre kısalma sağlanacak, seyahat süresi 16 dakikadan 5 dakikaya düşecektir. Böylece zamandan 84 milyon lira, akaryakıttan da 20 milyon olmak üzere yıllık 104 milyon lira tasarruf edeceğiz. Ayrıca karbon emisyonunun da 4 bin 100 ton azaltarak çevre korumasına katkıda bulunacağız, hava kirliliğinin de önüne geçeceğiz” dedi.

Törende yapılan konuşmaların ardından temel atılarak çevreyolundaki çalışmalara start verildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve beraberindekiler daha sonra Kuzeybatı Çevreyolu’nda incelemelerde bulundu. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanı sıra Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Mustafa Canbey ve Pakize Mutlu Aydemir, AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran ve vatandaşlar katıldı.

Author

No Comments

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir