Tag

Zemin

TOKİ Başkanı: Konutlar fay hattına en az 500 metre uzağa yapılacak

Haberler Mar 07, 2023 No Comments

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, depremden etkilenen kentlerde rezerv konut alanlarının belirlendiğini söyledi. TOKİ Başkanı Bulut, yeni yapılacak konut alanlarının fay hattına 50-100 metre uzaklıkta olmasının teknik açıdan yeterli olmasına rağmen, yeni konutların fay hattından en az 500 metre uzağa yapılacağını söyledi.

Zemine 1.5 metrelik kaçak kat inen şahıstan şaşırtan savunma

Haberler Mar 07, 2023 No Comments

Kağıthane’de aylar önce gizlice bir binanın zemininde yaklaşık 1.5 metre kazı yaparak kaçak kat inen şahıs, Gültepe Polis Merkezi Amirliği ekipleri tarafından yakalandı. Gözaltına alınan ve çeşitli suçlardan 24 adet kaydı olduğu öğrenilen şahıs adliyeye sevk edildi. Şahsın ifadesinde, “Aldığımda zemini kazılmış haldeydi, kazıdan ben sorumlu değilim” dediği öğrenildi.

Kahramanmaraş depremlerinin yaşandığı fay hattında ‘6,5 metrelik atım’ belirlendi

Haberler Mar 04, 2023 No Comments

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fadime Serçeli:- “6,5 metre demek, depremin olduğu zaman sürecinde yerin 6,5 metre bütün olgularıyla, dağıyla, taşıyla, deresiyle, binasıyla, insanıyla, fabrikalarıyla ilerlemesi demek”- “Biz bugün 6,5 metre atımı (yer değiştirme) eğer ölçtüysek demek ki 6,5 metre atım yapacak kadar bir enerji birikmesi ya da sıkıştırma söz konusu olmuş”

Bakan Kurum açıkladı: TOKİ binaları nasıl sağlam kaldı?

Haberler Şub 19, 2023 No Comments

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum “TOKİ binaları nasıl sağlam kaldı? Doğru zemin, doğru teknikle. İstişareler sonucu belirlediğimiz yeni yerleşim yerlerimizde de doğru zemini bulmak için mikro bölgeleme ve zemin etüdü çalışmalarımız hızla devam ediyor” dedi.