Tag

Uzay

Türkiye’nin ilk uzay ve havacılık teknolojileri meslek lisesine Özdemir Bayraktar’ın adı verilecek

Haberler May 17, 2023 No Comments

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Bayraktar kardeşlerin bir babası vardı, Özdemir Bayraktar. Gerçekten uzay ve havacılık alanında ilk yerli ve milli imalatı yapmak için çok zorluklar altında çalışan ve o evlatları yetiştiren Özdemir Bayraktar beyefendiyi rahmetle, minnetle anarken ismini de okulumuza veriyoruz

Türkiye’nin ilk havacılık ve uzay lisesine 60 öğrenci alınacak

Haberler May 10, 2023 No Comments

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, uzay ve havacılık teknolojisi alanında Türkiye’nin ilk meslek lisesi olan Havacılık ve Uzay Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, 2023-2024 eğitim öğretim sezonunda 60 öğrencinin eğitim almaya başlayacağını açıkladı.

Bakan Varank Bursa’da Güldür Güldür Show’un gösterisini izledi

Haberler May 09, 2023 No Comments

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk uzay yolcusuyla ilgili sözlerini skeçlerine konu ederek işleyen Güldür Güldür Show’un Bursa’da sahnelenen gösterisini izledi. Gösterinin ardından kulise giderek oyuncuları tebrik eden Varank, gösterinin moderatörü Ali Sunal ve Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) ekibini tebrik etti.

Uzay yolcuları zorlu testlerden başarıyla geçti

Haberler May 01, 2023 No Comments

Türk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ile Tuva Cihangir Atasever, 36 bin kişi arasından Türk Bilim Misyonunu gerçekleştirmek üzere seçildi. Hem titiz ve ayrıntılı seçim kriterlerini sağlayan Gezeravcı ve Atasever, hem de Türkiye’de ve ABD’de fiziksel ve psikolojik zorlu testleri başarıyla tamamladı.

‘Türkiye, nükleer enerjide yeni santrallerini de yapacak’

Haberler Nis 29, 2023 No Comments

“Nükleer güç olmak, nükleer enerjiye sahip olmak sürdürülebilir bir ülke inşa etmek için çok önemli. İlk nükleer güç santraline yakıt yüklemesiyle birlikte artık Türkiye’yi bir nükleer enerji üreticisi ülke konumuna getirdik”- “Yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Türkiye, nükleer enerjide yeni santrallerini de yapacak, yenilenebilir enerjide kabiliyetlerini daha da artıracak”

Yörüngedeki uzay çöpleri, uydular ve uzay araçları için tehlike oluşturuyor

Haberler Nis 11, 2023 No Comments

60 yıldan daha uzun süredir devam eden uzay faaliyetleri çerçevesinde 6 bin 50’den fazla roket fırlatıldı ve bu, yörüngede 56 bin 450 takip edilebilir cisme neden oldu- 1961’den bu yana yörüngede 560’tan fazla parçalanma olayı kaydedilirken, bunların yalnızca 7’si çarpışma ve uzay araçlarının patlaması sonucu oluştu