Tag

Ticaret

Araç satışını zorlaştıran bayilerin yetki belgesi iptal edilecek

Haberler May 06, 2023 No Comments

İlk tescil kara taşıtı ticareti yapan bayilerin, stoklarında bulunmasına rağmen taşıt satışından kaçınmaları ve tüketicinin araç almasını zorlaştırıcı herhangi bir faaliyette bulunmaları halinde ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgeleri iptal edilecek

Dolardan küresel kaçış: Yerel para birimleri ile ticaret artıyor

Haberler Mar 27, 2023 No Comments

Ukrayna savaşında ABD’nin doları Rusya’ya karşı silah gibi kullanması küresel bir tedirginliğe yol açtı. Rusya ve ABD’nin jeopolitik rakibi Çin, alternatif bir finansal altyapının oluşması için çalışmalarını hızlandırdı. Hindistan’dan Arjantin’e, Brezilya’dan Güney Afrika’ya, Orta Doğu’dan Güneydoğu Asya’ya kadar pek çok ülke de dolara olan bağımlılığını azaltmaya yönelik politikalar geliştiriyor.

Deprem bölgesindeki şirketlerin genel kurullarına iptal imkanı

Haberler Şub 18, 2023 No Comments

Ticaret Bakanlığının yazısı uyarınca, mart sonuna kadar tamamlanması gereken şirket genel kurulları, bu kuruluşların temsile yetkili yönetim organı üyelerinin istemi üzerine iptal edilebilecek- Depremlerin yaşandığı 6 Şubat’tan önce toplantıya çağrılan anonim ve limitet şirketlerin genel kurullarının ertelenmesi için, genel kurulun toplanması beklenmeyecek

Ticarete ilişkin ‘torba kanun teklifi’ Genel Kurulda kabul edildi

Haberler Oca 26, 2023 No Comments

TBMM Genel Kurulunda, ticarete ilişkin düzenlemeler içeren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 640 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

Gelir İdaresine yapılacak bildirimlerde mükelleflere kolaylık sağlandı

Haberler Oca 18, 2023 No Comments

Mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığına bildirmeye mecbur olduğu bilgilerden, Ticaret Bakanlığınca elektronik ortamda Hazine ve Maliye Bakanlığına iletilenlerin “mükellefler tarafından yapılmış gibi” kabul edilmesi sağlandı.

Ticarete ilişkin ‘torba kanun teklifi’ TBMM’ye sunuldu

Haberler Oca 13, 2023 No Comments

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ve AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 640 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis Başkanlığına sunuldu.