Tag

Tarihi

118 yıllık okul: Öğrenciler 94 yıldır kesintisiz ders görüyor

Haberler May 22, 2023 No Comments

Antalya’nın tarihi Kaleiçi semtindeki 118 yıllık Dumlupınar Ortaokulu’nda 1’inci Dünya Savaşı öncesi Rum çocuklar eğitim alırken, savaş dönemi yaralı askerlerin tedavisi için hastaneye dönüştürüldü. Savaş sonrasında yeniden eğitim yuvası olan okulda kesintisiz 94 yıldır öğrenciler ders görürken, bina birkaç ay içerisinde restorasyona alınacak.

İzmirli üniversite öğrencisi Hera Elmas, Harvard’a burslu kabul edildi

Haberler Nis 27, 2023 No Comments

İki dil bilen ve aynı anda iki üniversitede öğrenimini sürdüren Elmas, tarihi eserlerin korunması hakkında yazdığı İngilizce makale ile Harvard Üniversitesinin ilgisini çekti- Hera Elmas:- “Anadolu toprakları geçmişten günümüze çok fazla uygarlığa ev sahipliği yaptı ve bu uygarlıklar çok çeşitli sanat eserleri bıraktı. Hepsi eşsiz birer sanat eseri. Harvard’a gidip döndükten sonra bu eserlerin korunması hakkında daha fazla çalışmak istiyorum”

EYT’liye çifte bayram! Hem maaş, hem ikramiye

Haberler Mar 24, 2023 No Comments

EYT için bir günde 300 bin başvuru olurken, SGK mesai başlangıcını 06.00’ya çekti. Mart ayında başvuranlar 1 Nisan itibarıyla aylığa hak kazanırken ödemeleri yetişmeyenlere topluca ödeme yapılabileceği gibi avans seçeneği de sunulabilecek. En düşük emekli aylığı 5.500 lira olarak belirlenirken avansın da bu tutar üzerinden verilebileceği belirtiliyor. İlk ay için yapılacak avans ödemesine 1.100 lira bayram ikramiyesinin dahil edilmesi öngörülüyor.