Tag

Suriye

Türkiye Suriye’de altyapı kuruyor, bir milyon Suriye’li böyle dönecek

Haberler May 22, 2023 No Comments

Yeni Şafak Gazetesinde yer alan habere göre: Suriye’nin kuzeyi terör örgütleri PKK ve DEAŞ’tan temizlenip güvenli bölgeler kurulunca 600 bin sığınmacı geri döndü. Türkiye 1 milyon Suriyelinin daha eve dönüşü için on binlerce konut ve işyerleri inşa ediyor, altyapı kuruyor. Büyük dönüş planı şu şekilde işleyecek.

‘Suriyelilerin tamamını yüzde yüz göndereceğiz’ dersek bu doğru olmaz’

Haberler May 22, 2023 No Comments

“(Suriyeli göçmenlerin) Tamamını yüzde yüz göndereceğiz dersek bu doğru olmaz. Türkiye’nin şu anda tarım sektöründe, sanayide, halleri dolaşıyoruz, halde, bazı işlerde istihdama ihtiyaç var, görüyoruz”

SİHA destekli istihbarat operasyonları terör örgütlerine darbe vurdu

Haberler May 14, 2023 No Comments

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, bu yıl gerçekleştirdiği operasyonlarla PKK, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere terör örgütlerinin sözde üst düzey kadrolarındaki 17 teröristi etkisiz hale getirdi- Operasyonlarda teşkilatın sahadan elde ettiği istihbaratın yanı sıra SİHA’ları da etkin şekilde kullanan MİT’in yurt dışında yürüttüğü en önemli operasyonlardan birinde “DEAŞ’ın sözde yeni halifesi” Ebu Hüseyin El Hüseyni El Kureyşi ile eski sözde Türkiye valisi Şahap Variş de Suriye’de etkisizleştirildi

‘Suriye’ konulu dörtlü toplantı sonrası açıklama

Haberler May 10, 2023 No Comments

Türkiye, Rusya, Suriye ve İran Dışişleri Bakanları, Türkiye-Suriye ilişkilerinin ilerletilmesi için bir yol haritası hazırlanmasını kararlaştırdı. Bakanlar, Moskova görüşmelerindeki olumlu ve yapıcı atmosfere dikkati çekerek dörtlü formattaki temasları sürdürmede mutabık kaldı.

‘Suriyel’li kardeşlerimizin gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde dönmelerini amaçlıyoruz’

Haberler Nis 27, 2023 No Comments

“Bir an önce terör belasından kurtulmak, ülkemizin, sınırlarımızın, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve bölgeye barış, istikrar ve huzurun gelmesi için gayret gösteriyoruz. Bu konuda mesafe almak için elimizden gelen çabayı gösterecek, çalışmalarımızı sürdüreceğiz”- “Yaptığımız çalışmalarla Suriye’de olabildiğince olumlu, istikrarlı ortamı sağlamak, şartları oluşturmak suretiyle ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde evlerine, topraklarına dönmelerini sağlamayı amaçladığımızı kendileriyle paylaştık”

Savunma bakanları Moskova’da buluşuyor

Haberler Nis 26, 2023 No Comments

Suriye ile normalleşme görüşmeleri çerçevesinde Türkiye, Rusya, Suriye ve İran arasındaki dörtlü toplantı bugün Moskova’da yapılacak. Zirveye 4 ülkenin savunma bakanları ve istihbarat başkanları katılacak. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Toplantının ardından bazı olumlu gelişmelerin gerçekleşmesini de bekliyoruz. Bölge barışına katkı sağlamak için Türkiye olarak elimizden gelen ne varsa gerekli gayreti gösteriyoruz” dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar’dan ‘dörtlü toplantı’ açıklaması

Haberler Nis 25, 2023 No Comments

“Türkiye-Rusya-Suriye ve İran savunma bakanları ve istihbarat başkanlarının katılacağı toplantıya yönelik hazırlıklarımız devam ediyor. Bu toplantının yarın Moskova’da icra edilmesi planlanıyor”- “İster Türkiye’de ister Suriye’de olsun bizim birlikte olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Onları zora sokacak herhangi bir durum veya böyle bir karar almamız asla söz konusu değil. Rahat, müsterih olsunlar. Bu tutumumuz herkes tarafından bilinmeli ve buna göre davranılmalı”