Tag

Soğan

Patates ve soğanda kriz büyüyor: Yüzde 440 artış!

Haberler Nis 26, 2023 No Comments

Türkiye bu yaz hem arz sorunu hem de hava şartları nedeni ile özellikle patates ve soğanda krizli bir döneme girebilir. Antalya halinde geçen yılın nisan ayında kilosu en yüksek 5 TL’den satılan kuru soğan 2023 Nisan ayında yüzde 440’lık artış ile 27 TL’ye çıktı. 12 TL’den satılan domates 18 TL’ye çıktı.

Soğanda yoğun hasat dönemi başlıyor, fiyatlar düşecek

Haberler Nis 23, 2023 No Comments

Türkiye’nin en erkenci soğanının toplanmaya başladığı Adana’da hasat devam ederken fiyatların Ramazan Bayramı’ndan sonra düşmesi beklendiği bildirildi. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Şuanda soğanlar Adana’daki tarım işçileriyle toplanıyor ancak oda yeterli olmuyor. Soğan fiyatları Ramazan Bayramı’ndan en geç 1 hafta sonra düşecektir. Türkiye’nin tamamında vatandaşlarımız bayram sonrası ucuza soğan tüketecek” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan soğanlı video paylaşımı

Haberler Nis 10, 2023 No Comments

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yeni bir video yükledi. “Vatandaşın asıl gündemi bu” diyerek eline aldığı soğanı gösteren Kılıçaroğlu, Erdoğan’ın ‘kalması’ durumunda, kuru soğanın kilosunun 100 lira olacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Şu an bile buncağızın kilosu 30 lira. Soğan bu yahu, soğan, utanmıyorlar! Yiğidi muhtaç ettiler kuru soğana…” dedi.

Hasadın artmasıyla soğan fiyatlarının düşmesi bekleniyor

Haberler Nis 08, 2023 No Comments

Ziraat Mühendisi ve tarım yazarı Buket Sakmanlı Apaydın, soğan fiyatlarına ilişkin, “Şu anda özellikle Adana bölgesinden turfanda soğan piyasa sürünmeye başladı. Bu, fiyatlarda mutlaka bir düşme oluşturacaktır. 30 liraları bir daha görmeyiz diye umut ediyoruz” dedi.

Pazarda fiyatlar ucuzladı

Haberler Nis 07, 2023 No Comments

Bir süredir gündemden düşmeyen soğanın fiyatının yeni mahsulle 10 liraya kadar düşmesi bekleniyor. Daha çok soğan konuşulsa da sebze-meyve fiyatlarında geçen aya göre gözle görülür düşüş var. Topçular Salı Pazarı’nda domates 10 liraya satılıyordu. Pazarın en ucuzu 5 lira ile ıspanak, maydanoz ve dereotu gibi yeşilliklerdi.