Tag

Seçim

Bakan Varank: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tartışmaları geride kaldı

Haberler May 22, 2023 No Comments

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ilk tur seçimleriyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tartışmalarının artık geride kaldığını belirterek, “Biz inanıyoruz ki vatandaşımız ikinci turda, büyük bir çoğunlukla, büyük bir teveccühle Sayın Cumhurbaşkanımızı sandıklardan çıkaracak ve Türkiye gemisinin kaptan köşküne Sayın Cumhurbaşkanımızı bir daha oturtacak.” dedi.

Seçmen sayısı ve seçime katılım arttı, geçersiz oy sayısı azaldı

Haberler May 22, 2023 No Comments

YSK’nin açıkladığı 14 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimi kesin sonuçlarına göre, 24 Haziran 2018’da yapılan seçimlerde 1 milyon 129 bin 332 olan geçersiz oy sayısı, seçmen sayısı ve seçime katılım oranındaki artışa karşın bu seçimde 1 milyon 37 bin 104’e geriledi- 2018 seçiminde yüzde 86,24 olan seçime katılım oranı ise son seçimde yüzde 87,04’e yükseldi

Sinan Oğan’dan 14 Mayıs muhasebesi: Bizi izlemeye devam edin

Haberler May 21, 2023 No Comments

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması ile kilit isim haline gelen ATA İttifakı adayı Sinan Oğan, Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından 14 Mayıs seçimlerini değerlendirdiği bir paylaşımda bulundu. Oğan’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, #OAnGeliyor ve #Pazartesi hashtag’lerini kullanması dikkat çekti.

Bütçe açığı en az 3’e katlanacak

Haberler May 21, 2023 No Comments

Seçimden sonra, EYT, deprem ve yeni maaş zamlarını finanse etmek için iktidarın ilk işi ek bütçe yapmak olacak. Seçim taahhütleri, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), deprem, artan faiz giderleri ve maaş zamlarının ağır yükü nedeniyle bütçe açığının en az 3’e katlanacağı, bunun da 1.5 – 2 trilyon lira büyüklüğünde yeni bir bütçeyi zorunlu hale getireceği hesaplanıyor.

Akşener: Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi için elimizden geleni yapacağız

Haberler May 20, 2023 No Comments

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13. cumhurbaşkanımız olarak seçilmesi için hepimiz en şiddetli şekilde, kabiliyetlerimizin sonuna kadar çalışacağız” dedi.

Yurt dışında ikinci tur için oy verme süreci başladı

Haberler May 20, 2023 No Comments

Yurt dışı 2. tur oy kullanma işlemleri için tarihler belli oldu. 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı seçiminde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle seçimler ikinci tura kaldı. Cumhurbaşkanı seçiminin 28 Mayıs Pazar günü yapılacak ikinci tur oylaması için yurt dışı temsilcilikler ve gümrük kapılarında oy verme işlemleri bugün başladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda beş ülkede oy verme süresi uzatıldı.

1 2 3 29