Tag

Sağ

Depremzede çocuk kendisini enkazdan çıkaran hekimi sesinden tanıdı

Haberler Mar 21, 2023 No Comments

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sedat Gürkök:- “Hastanede muayenelerini yapıyordum. Enkazdan çıkarttığımız kız çocuklarından birinin yanağını okşadım. Çocuk gözlerimin içine bakarak, ‘Amca seni sesinden tanıdım, teşekkür ederim’ dedi”- “UMKE ekibinin kucağındayken çocuklardan erkek olan, annesini gördü ve birden annesine seslenerek, ‘Neredeydin anne?’ dedi. Bu duygunun hiçbir şekilde karşılığı yok, hele ki kurtarılanlar çocuk olduğunda. Çocuğun annesine haykırışlarını gördüğümüzde hepimiz koptuk”

Ailesinden geriye bir tek o kaldı: Alperen sol kolunu da kaybetti

Haberler Şub 16, 2023 No Comments

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde yıkılan apartmanın enkazında kalan, annesini, babasını, kız kardeşini ve sol kolunu kaybeden Alperen Yılmaz’ın (20) hastanedeki tedavisi sürüyor. Alperen’in sağlık durumuna ilişkin bilgi veren amcası Süleyman Yılmaz, “Allah bize Alperen’imizi bağışladı. Alperen’in sağlık durumu şuan da iyi. Bu süreçte maalesef kolunu kaybettik. Kendisi ilk başlarda kabullenmek istemedi ama gün geçtikçe daha da kabulleniyor” dedi.

‘Köpük’ buldu, 77 saat sonra, 20 saatlik çalışmayla enkazdan kurtarıldı

Haberler Şub 10, 2023 No Comments

Malatya’da arama kurtarma çalışmasını sürdüren ekipler, eğitimli köpek ‘Köpük”ün tepki vermesinin ardından 6 katlı bir binanın birinci katında olduğu belirlenen Meral Nakır’a (60), 20 saatlik bir çalışma ile ulaşarak depremden 77 saat sonra canlı kurtarmayı başardı.

Ayaklarına doladığı bez parçalarıyla 72 saat yaşama tutundu

Haberler Şub 10, 2023 No Comments

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler sonrasında Hatay’ın Antakya ilçesinde yıkılan 3 katlı apartmanın enkazında mahsur yaşlı adam, üşüyen ayaklarına bez parçaları dolayarak 72 saat hayata tutundu. Kendisini kurtaran ekiplere teşekkür eden ihtiyar, yanında olan torununun yerini tarif etti.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ndeki yaralı depremzedelerle ilgili açıklama

Haberler Şub 09, 2023 No Comments

İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde görevli Acil Tıp ve İlk Yardım Uzmanı Doktor Gökhan Eyüpoğlu, deprem bölgesinden getirilen ve bazıları yoğun bakımda bulunan yaralıların tedavilerinin sürdüğünü belirtti. Dr. Eyüpoğlu, bölgede bulunan depremzedelere de hipotermi uyarısında bulunarak, “Oradaki tüm vatandaşlar için biz mümkün mertebe vatandaşlardan katmanlı bir şekilde kalın kıyafet giymelerini el ve ayaklarını kurutmalarını ve buna çabalamalarını öneririm” dedi.