Tag

Oylar

Yurt dışında ikinci tur için oy verme süreci başladı

Haberler May 20, 2023 No Comments

Yurt dışı 2. tur oy kullanma işlemleri için tarihler belli oldu. 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı seçiminde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle seçimler ikinci tura kaldı. Cumhurbaşkanı seçiminin 28 Mayıs Pazar günü yapılacak ikinci tur oylaması için yurt dışı temsilcilikler ve gümrük kapılarında oy verme işlemleri bugün başladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda beş ülkede oy verme süresi uzatıldı.

Kılıçdaroğlu’na verilen oyların analizi: İyi Parti seçmeni oy vermedi

Haberler May 17, 2023 No Comments

HDP’liler dahil, “6’lı Masa”nın tüm ortaklarının desteğini alarak Cumhurbaşkanı adaylığına soyunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarısızlığında İyi Parti seçmeninin ‘olumsuz tavrının’ büyük etkisi oldu.

Yurt dışı temsilciliklerde kullanılan 1 milyon 817 bin oyun tasnifine başlandı

Haberler May 12, 2023 No Comments

Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Ali Uğuz:- “Bugün itibarıyla diplomatik torbaları açıp sandıklarına yerleştireceğiz. Akşam kapıyı tekrar kilitleyeceğiz”- “14 Mayıs sabahı yine ben ve seçim kurulunda görevli dört siyasi parti temsilcimiz üyesi gelip burada torbaları çıkaracağız”- “(Cumhurbaşkanı seçiminin 2. tura kalması halinde) Oy pusulalarını hemen 15’inden itibaren basacağız. 3 gün içinde yurt dışına yine diplomatik kuryeler vasıtasıyla göndereceğiz”

Ankara’ya getirilen oylar 5 kilitle korunuyor

Haberler May 11, 2023 No Comments

Esenboğa Havalimanı’na iniş yapan 3 uçaktan yoğun güvenlik tedbirleri altında taşınan oylar, 14 Mayıs saat 17.00 itibarıyla diğer oylarla eş zamanlı olarak sayılmaya başlanacak. Öte yandan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için yurt dışı temsilciliklerinde kullanılan ve uçakla Ankara’ya getirilen oylar, ATO Congresium’da 5 kilidi bulunan bir odada sıkı güvenlik önlemleriyle korunuyor.

Oy kullanma işlemenin bittiği ülkelerden pusulalar Türkiye’ye gönderiliyor

Haberler May 08, 2023 No Comments

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Çin ile Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan ve Karadağ’dan, Türk vatandaşlarının kullandığı oyların yer aldığı pusulalar, diplomatik kuryelerle İstanbul’a gönderildi.

Seçimlere bir hafta kaldı: İşte seçimle ilgili bilinmesi gerekenler

Haberler May 07, 2023 No Comments

Cumhurbaşkanı ile milletvekili seçiminin birlikte yapılacağı 14 Mayıs’ta, 4 cumhurbaşkanı adayı ile 24 siyasi parti ve 151 bağımsız milletvekili adayı yarışacak. Seçimlerde, 64 milyon 113 bin 941 seçmen oy kullanacak. Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi 9 Mayıs’ta sona erecek, gümrük kapılarında ise 14 Mayıs saat 17.00’ye kadar sürecek. Oy verme saatleri tüm yurtta 08.00-17.00 olarak uygulanacak, önce cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.