Tag

Fay

‘Bir yerden bir yere göçmekle deprem tehlikesini bertaraf edemezsiniz’

Haberler Nis 24, 2023 No Comments

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Doğan Kalafat, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin etkilediği bölgelerden başka illere göçe ilişkin, “Türkiye’de bir yerden bir yere göçmekle deprem tehlikesini bertaraf edemiyorsunuz. Bu ülkede yaşıyorsak muhakkak depremlere karşı dirençli toplum haline gelmemiz lazım.” dedi.

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu toplandı

Haberler Nis 07, 2023 No Comments

İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral:- “Bölgede yıkılan binaların çoğu 2000 yılı öncesine ait. Yıkılan binaların çoğunun demirleri Türk yapımı değil. Hatta yanlarında İskenderun Demir Çelik Fabrikası olmasına rağmen birçok insan ucuz olduğu için Suriye demirini kullanmış. Suriye demirinin dayanıklılığı bizim ülkemizin yaptığı demirlerinin yarısı kadar değil. Sonuçları ortada.”- İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaltırak:- “Türkiye’nin en büyük tehlikesi, deprem tehlike haritası”- Komisyon Başkanı Veysel Eroğlu:- “Diri fay hatları çalışılmasıyla ilgili seferberlik yapılması şart”

15 günde 7 fay kırıldı: Son 500 yıldaki en büyük deprem

Haberler Mar 25, 2023 No Comments

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 15 günde 7 fayın kırılmasının dünyada pek gözlenen bir durum olmadığını belirterek, “Bu şekilde baktığımızda son 500 yıldaki en büyük deprem olduğunu söyleyebiliyoruz.” dedi.

Fay yasası 22 şehri etkiler: Fay yaşı ve deprem üretme aralığına dikkat edilecek

Haberler Mar 19, 2023 No Comments

Türkiye’deki 485 diri fay hattının tamamı 5 ve üzeri büyüklükte deprem potansiyelinde olduğu için fay yasası acil gündem oldu. AFAD’ın üzerinde çalıştığı taslak, 22 il merkezi ve 110 ilçede yapı stokunun yeniden düzenlenmesini öngörüyor. Yerleşim alanları belirlenirken fay yaşı ve deprem üretme aralığına dikkat edilecek. Binalar fayların geçtiği yerlerden 500 metre uzaklıktan başlayacak. Fay haritaları imar planına işlenecek. Zemine göre kat sayısı izni verilecek

Uzman isimden ‘Konya fayı’ uyarısı!

Haberler Mar 14, 2023 No Comments

Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, Konya fayının tüm olarak kırılması halinde 6 veya 6,5 büyüklüğünde deprem üretebileceğini söyledi. Prof. Dr. Arık, “Deprem olacak mı? Hangi büyüklükte olacak?’ tahminlerini yapmaktansa en az 6,5 büyüklüğünde depreme dayanacak yapılar yapılması gerekiyor” dedi

Diri Fay Haritası güncelleniyor: İki fayda 492 km’lik kırılma oldu

Haberler Şub 21, 2023 No Comments

MTA’nın 2013 tarihli Diri Fay Haritası güncelleniyor. Harita ekibi, Pazarcık ve Elbistan depremleri sonrasında 7 Şubat’ta incelemelerine Kırıkhan’dan başladı. Pazarcık depremini üreten 315 kilometrelik fayın Kırıkhan’dan Gölbaşı’na kadar uzanan 218 kilometrelik bölümde 136 gözlem yapıldı. Türkiye’nin tüm Diri Fay Haritası’nın 5 yıl içinde yenilenmesi bekleniyor

‘Anadolu yaklaşık olarak 4 metre batıya kaydı’

Haberler Şub 19, 2023 No Comments

Türkiye’deki deprem hareketliliği ve olası depremlerle ilgili 20 seneden fazla bir süredir çalışmalar yaptığını dile getiren Fransız deprem bilimci ve jeofizikçi Xavier Le Pichon, Türkiye’nin deprem kuşağında bir ülke olduğuna işaret etti ve Anlamamız gereken çok basit iki şey var. Doğu Anadolu fayı üzerindeki 7,7’lik ilk büyük deprem kuzeydeki Anadolu levhası ve güneydeki Arap levhası arasında oldu. Anadolu yaklaşık olarak 4 metre batıya kaydı” dedi.

Prof. Dr. Özener: 7-8 metreye varan kaymalar gözlemlendi

Haberler Şub 12, 2023 No Comments

BOĞAZİÇİ Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bölgede şu ana kadar yapılan çalışmalarda 7.8 metreye varan kaymalar gözlemlendiğini açıkladı.