Tag

Faiz

Erdoğan yanıtladı: Seçilirse ekonomi politikası değişecek mi?

Haberler May 20, 2023 No Comments

Yeniden seçilmesi durumunda ekonomi politikasında bir değişiklik olup olmayacağına ilişkin soruyu cevaplandıran Erdoğan “Ekonomi politikasında biz dünyaya göre çok farklı bir yol izliyoruz. Benim bir tezim var; faiz ile enflasyon doğru orantılıdır. Faizi ne kadar düşürürseniz enflasyon da o kadar düşer. Burada benim tezim şu; faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Benim alanım ekonomi, bir ekonomist olarak da bunu başbakanlığım döneminde gerçekleştirdim ve ciddi manada faizle beraber enflasyon da düştü.” dedi.

Vade sonu KKM çıkışları, döviz talebini artırdı

Haberler May 17, 2023 No Comments

113.15 milyar doları aşan büyüklüğüyle KKM’de vade sonları bu haftaya yoğunlaştı. Bankacılık sektörü kaynakları döviz dönüşlü KKM’de vade sonuyla birlikte döviz talebinin arttığını, çalışanların müşterilerin KKM’de kalması için prim ve opsiyonları arttırdığını vurguladı.

Bankalar, kredi kartına nakit avansta limitleri daraltıyor

Haberler May 13, 2023 No Comments

Bankalar bireysellerin en düşük faizli borçlanma kanalı olan kredi kartına nakit avansta vade ve limitleri daraltıyor. Kredi kartına nakit avans maliyetleri, aylık bazda yüzde 1.36 faiz ile TL cinsi en düşük borçlanmayı sağladığı için son dönemde bireysel talebin en yüksek olduğu borçlanma kanalı haline gelmişti.

Bakan Nebati: Faizleri düşürdük, iki küresel krizi bu sayede atlattık

Haberler May 11, 2023 No Comments

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Faizleri düşürdük, dünyanın en büyük iki küresel krizini bu sayede kazasız belasız atlattık. Depremi bu ülkeye hissettirmedik. Büyümeye, üretime, istihdamı artırmaya devam ediyoruz. İşsizliği düşürdük.” dedi.

Ünlü ekonomi profesörü: ‘Türkiye Ekonomi Modeli’ iyi bir model

Haberler May 08, 2023 No Comments

Kobe Üniversitesi Ekonomi Profesörü Horioka, küresel ekonomilerde Kovid-19 sonrası toparlanmaya rağmen yüksek enflasyon riskinin devam ettiğini belirterek “Pek çok ülke faiz oranlarını artırma yoluna gitse de resesyona yol açma riski oluyor” dedi.

Ons ve gram altından tarihi rekor

Haberler May 05, 2023 No Comments

Altın fiyatları, Fed’in mesajları sonrası yönünü yukarı çevirirken, hem ons altın hem de gram altın tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Altının ons fiyatı, tarihi rekorunu 2078 dolara çıkarırken, ons altında yaşanan yükselişin etkisiyle gram altın da yeni zirvesini 1302 liraya taşıdı.

1 2 3 5