Tag

Büyük Deprem

‘Bir yerden bir yere göçmekle deprem tehlikesini bertaraf edemezsiniz’

Haberler Nis 24, 2023 No Comments

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Doğan Kalafat, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin etkilediği bölgelerden başka illere göçe ilişkin, “Türkiye’de bir yerden bir yere göçmekle deprem tehlikesini bertaraf edemiyorsunuz. Bu ülkede yaşıyorsak muhakkak depremlere karşı dirençli toplum haline gelmemiz lazım.” dedi.

Kanadalı sismolog: Beklemediğimiz büyük bir depremdi

Haberler Şub 13, 2023 No Comments

Kanada’daki Victoria Üniversitesi Yeryüzü ve Okyanus Bilimleri Fakültesinden Prof. Dr. Edwin Nissen, Kahramanmaraş merkezli ilk depremin karada meydana geldiğini belirterek “Bu şimdiye kadar kaydedilen en büyük depremlerden biriydi.” dedi. Nissen, ayrıca Türkiye’de sadece birkaç yerin büyük deprem riski taşımadığına dikkat çekti.

Deprem profesörü : İki büyük depremin birbirini tetiklemesi çok yaygın değil

Haberler Şub 12, 2023 No Comments

University College of London’da (UCL) deprem mühendisliği alanında çalışmalar yürüten Prof. Dr. Tizian Rossetto, Kahramanmaraş merkezli depremlerin birbirini tetikleyen iki büyük deprem olduğunu belirterek, “Bu çok yaygın bir durum değildir. Sismik tasarımlar yapılırken kesinlikle düşündüğümüz bir durum değildir.” dedi.