Tag

Bütçe

Bütçe açığı en az 3’e katlanacak

Haberler May 21, 2023 No Comments

Seçimden sonra, EYT, deprem ve yeni maaş zamlarını finanse etmek için iktidarın ilk işi ek bütçe yapmak olacak. Seçim taahhütleri, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), deprem, artan faiz giderleri ve maaş zamlarının ağır yükü nedeniyle bütçe açığının en az 3’e katlanacağı, bunun da 1.5 – 2 trilyon lira büyüklüğünde yeni bir bütçeyi zorunlu hale getireceği hesaplanıyor.

Kılıçdaroğlu’nun iki vaadi bütçe açığını ikiye katlıyor

Haberler May 05, 2023 No Comments

Millet İttifakı adayı CHP lideri kemal Kılıçdaroğlu’nun dün açıkladığı en düşük memur maaşı 21 bin 265 TL olacak, emekliye yılda 15 bin TL verilecek vaadinin bütçeye toplam yükü 500 milyar TL’yi aşıyor. Bu tutar Türkiye bütçesinden personel maaşlarına ayrılan payın yüzde 60 artırılması, bütçe açısının ise yüzde 51 artması anlamına geliyor.

Yeni Konut Finansman Programı’na ilişkin kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

Haberler Oca 23, 2023 No Comments

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Yeni Konut Finansman Programı’na ilişkin Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’nin görüşmeleri başladı.

Bakan Nebati: Biz EYT’nin kaynağını oluşturarak yeni yıla girdik

Haberler Oca 22, 2023 No Comments

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “5 milyona yakın Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) emeklilik hakkı doğacak. Bunların yüzde 40’ı bu yıl emekli olabilecek. EYT için bütçede kaynağı oluşturduk, rahatız. Rakam vermeyeyim ama biz EYT’nin kaynağını oluşturarak yeni yıla girdik” dedi.

461 milyar lira olan bütçe açığı 139 milyar lirayla sınırlı kaldı

Haberler Oca 17, 2023 No Comments

Türkiye sosyal yardımlar, çalışana, emekliye, çiftçiye, esnafa ve üreticiye destekler ile vergi indirimlerine rağmen 2022’de son 20 yılın en iyi bütçe performanslarından birini gerçekleştirdi. Merkezi bütçe gelirleri 2 trilyon 802 milyar lira, giderleri 2 trilyon 941 milyar lira oldu. 461 milyar lira olarak öngörülen bütçe açığı 139 milyar lirayla sınırlı kaldı. Bütçe açığının GSYH’ye oranı %1’in altında