Tag

Aşı

Türkiye’de aşılama programları sayesinde 25 yıldır çocuk felci vakası görülmedi

Haberler Nis 25, 2023 No Comments

Sağlık Bakanlığınca 1981’den bu yana yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı ile difteri, kızamık, kabakulak, tüberküloz, çocuk felci, hepatit ve suçiçeği gibi aşılar tüm bebeklere ücretsiz uygulanıyor- Türkiye’deki yaygın aşılamayla en son çocuk felci vakası 26 Kasım 1998’de görüldü, kızamık vaka sayısı da önemli oranda azaldı

Prof. Dr. Yavuz’dan kızamık salgını uyarısı

Haberler Nis 03, 2023 No Comments

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, kızamık vakalarında büyük artış yaşandığını söyledi. Prof. Dr. Yavuz, kendi kliniklerinde tedavi gören iki erişkin hastadan birinin öğretmen olduğuna da dikkat çekerek “İstanbul’dan çok fazla vaka bildirimi gelmeye başladı, bir salgından söz edebiliriz gerçekten. Aşılama takviminde bir an önce eski oranlarımıza ulaşmamız gerekiyor” dedi. Kovid 19’un da mevsimsel grip gibi görülemeyeceğini belirten Prof. Dr. Yavuz, bazı merkezlerde test pozitiflik oranlarının yüzde 50’lere ulaştığını vurguladı.

Sağlık Bakanlığı deprem bölgelerinde enfeksiyon riskine karşı önlem alıyor

Haberler Şub 14, 2023 No Comments

Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Gökler:- “İller ve ilçelerde şebeke suyuna yoğun klor verilmesine ilişkin ‘süper klorlama’ çalışmaları yapılıyor, insanların yoğun bulunduğu tüm noktalardan rutin olarak numeneler alınıyor”

Ege Üniversitesinde geliştirilen Kovid-19 DNA aşısında insan deneyi aşamasına gelindi

Haberler Oca 23, 2023 No Comments

Ege Üniversitesi Aşı Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezinde hazırlanan aşının, transgenik farelerde canlı virüse karşı yüzde 100 koruma sağladığı belirlendi- Prof. Dr. Mert Döşkaya:- “Bizim aşımız uzun süre koruyuculuğu sağlayabilecek bir aşı. DNA aşılarının yapısı itibarıyla böyle bir etkisi var. Toksik maddeleri içermemesi yan etkisini de mimimize ediyor. Onun dışında çok dayanıklı bir aşı. Masa üstünde daha uzun süre kalsa bozulmuyor”